ECB: Politika eşiğinde yüksek fiyat baskılarının etkileri

Avrupa Merkez Bankası’nın yarın gerçekleşecek Ekim ayı politika toplantısında, politika açıklaması ve basın toplantısı içeriğinin yüksek enflasyon dinamikleri ve belli süre kalıcılığına ilişkin risk dengesini de gözetecek şekilde olmasını bekleriz.

Avrupa Merkez Bankası’nın yarın gerçekleşecek Ekim ayı politika toplantısında, politika açıklaması ve basın toplantısı içeriğinin yüksek enflasyon dinamikleri ve belli süre kalıcılığına ilişkin risk dengesini de gözetecek şekilde olmasını bekleriz. Bu kapsamda da, son enflasyon yükselişi baskılarının gözden geçirildiği ve buna ilişkin olarak varlık alımlarının düzenlenmesinin ana konu edildiği bir MPC olmasını bekleriz. Bu kapsamda, Lagarde’ın son enflasyon yükselişlerinin devam etme olasılığının düşük olduğu görüşünü ne kadar ağırlıklandıracağına bakacağız.

 

Beklenenden daha yüksek bir zirve enflasyon olasılığının kurul tarafından üzerinde durulacak konu olduğunu düşünecek olursak; öncelikli ayarlamanın yapılacağı Pandemi Acil Satın Alma Programı’nın sona ereceği Mart ayında Varlık Satın Alma Programı aracılığıyla aylık tahvil alım hızını ayarlamanın bir seçenek olarak değerlendirilmesi olasıdır. Bu kapsamda; alımlarının hızının azaltılması enflasyonun hızına, destekleyici politikanın devamı ise yoğun şekilde fiyat artışlarında geçicilik unsuruna veya işgücü piyasasındaki gevşekliğe bakacaktır. ECB, varlık alımlarında Aralık ayında alınacak büyük kararların temellerini muhtemelen yarınki açıklamasında konu edecektir. Banka, ekonomiye yönelik riskleri “genel olarak dengeli” görmeye devam edecektir. Bununla birlikte, ECB'nin en azından yeni projeksiyonların beklendiği Aralık toplantısına kadar herhangi bir adım atması beklenmiyor.

 

Tek başına enerji maliyetleri, kısa süre içinde ana enflasyonun ECB'nin %2 hedefini aşmasına yetecek fiyat baskısı yaratabilir. Euro bölgesi enflasyonunun Eylül ECB toplantısından bu yana tırmanmakta olduğunu ve Euro Bölgesi bileşik PMI'sinin yüksek fiyat baskılarını yansıtmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. Para bloğunun karşı karşıya kaldığı yüksek fiyat artışları baskısının zorlayıcı olmasını bekliyoruz, ancak büyüme dinamikleri noktasındaki toparlanmaya dair riskler de hemen bir politika ayarlaması konusunda karşıt görüşlere konu oluyor. Politika yapıcılar, enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğinin daha fazla farkına varırsa, politika bildirisinde de bunun ayrıntılarını okumak gerekecektir. Piyasalar, toparlanmaların dayanıklılığı ve enflasyonist baskıların geçici doğası hakkındaki her türlü retoriği sindirmeye istekli olacak.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan 
Hibya Haber Ajansı

Okunma